Do Niemiec z winietą od 2016 roku

Od 1 stycznia 2016 auta osobowe wjeżdżające do Niemiec będą objęte opłatą za autostrady. Taki projekt ustawy przedstawił niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt.

Z projektu ustawy wynika, że kierowcy pojazdów zarejestrowanych za granicą będą płacić tylko za przejazd po autostradach. Będą natomiast zwolnieni z opłat za przejazd po innych rodzajach dróg, z czego najbardziej skorzystają obywatele Francji, Holandii, Polski i Czech, którzy mieszkają przy granicy z Niemcami i są stałymi klientami niemieckich sklepów po drugiej stronie granicy.

System opłat został przewidziany jako system elektroniczny, podobnie jak system kontroli myta. Rezygnacja z winiet naklejanych na przednią szybę ma zwiększyć przychód z tytułu myta, które będzie można opłacić: na rok, na dwa miesiące lub na 10 dni. Ta ostatnia opcja będzie oczywiście najtańsza i będzie kosztować 10 euro. Wysokość rocznej opłaty ma być uzależniona od pojemności silnika, rodzaju używanego paliwa oraz od czystości spalin i maksymalnie będzie kosztować cudzoziemców 130 euro. Niemieccy kierowcy opłaty za autostrady będą odliczać w postaci ulgi od podatku drogowego. I tutaj jest jeszcze szansa dla cudzoziemców na brak takich opłat – Komisja Europejska może uznać system niemieckich opłat za za dyskryminujący cudzoziemców. Kolejne głosy przeciw opłatom to wyliczenia krytyków systemu, wskazujące na duże koszty wprowadzenia systemu opłat, szacowane na blisko 200 mln euro. Dodajmy, że szef ministerstwa transportu oczekuje wpływów do budżetu w wysokości pół miliarda euro rocznie. Otwarta pozostaje kwestia ściągania opłaty od kierowców unikających płacenia myta, szczególnie z krajów nienależących do Unii Europejskiej. I ostatni problem związany z wprowadzeniem opłat, często uważany za największy, to ochrona danych osobowych osób kontrolowanych i opłacających myto.

Już dzisiaj są znane kary dla Kierowców samochodów osobowych z zagranicy, którzy zostaną przyłapani na jeździe po autostradach w Niemczech bez ważnej winiety. Będzie to kwota do 260 euro + należna opłata za korzystanie z autostrady.

Mając na uwadze kieszenie podróżujących do Niemiec i utrudnienia w podróżowaniu po autostradach w Niemczech, będziemy mocno przyglądać się tematowi winiet i na bieżąco informować o nowych ustaleniach rządu niemieckiego i Komisji Europejskiej.