Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w busach i autobusach

Bardzo często pasażerowie zadają nam pytanie – Czy pasażer busa ma obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa? Czy jest to tylko wymóg kierowcy wynajętego busa, czy wynika to z przepisów?

Co zmieniły nowe przepisy?

Stare prawo Unii Europejskiej stanowiło, że obowiązkowi zapiania pasów bezpieczeństwa podlegali kierowcy i pasażerowie samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Od 9 maja 2006 r., zgodnie ze wspólnotową dyrektywą 2003/20/EC, obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa dotyczy pasażerów niezależnie od rodzaju auta, jakim jadą. Komisja Europejska niezapinanie pasów bezpieczeństwa uznała za trzecią, po nadmiernej prędkości i jeździe pod wpływem alkoholu, najczęstszą przyczynę śmiertelnych wypadków drogowych.

Co nowe przepisy oznaczają dla kierowcy i pasażera?

Wg wyżej wymienionej dyrektywy, jeśli np. w autobusie czy minibusie są pasy bezpieczeństwa, należy je zapinać. W przeciwnym wypadku i pasażer i kierowca mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 100 zł, a kierowca otrzyma ponadto dwa punkty karne.

Ale są też wyjątki. Wyjątek dotyczy m.in. kobiet o widocznej ciąży, kierowców taksówek, zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

A co z pojazdami bez pasów bezpieczeństwa?

Dopiero od dnia 20 października 2007 r. niedopuszczalne jest zarejestrowanie po raz pierwszy pojazdu z siedzeniami bez pasów bezpieczeństwa. Autobusy turystyczne i samochody ciężarowe zarejestrowane przed tą datą nadal mogą być eksploatowane z dotychczasowym wyposażeniem w tym zakresie.

Jak to wygląda w Prawie o ruchu drogowym?

Zgodnie z art. 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy. Pojazd samochodowy oznacza pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Tym samym obowiązek zapinania pasów dotyczy kierowcy i pasażerów nie tylko samochodów osobowych. Kierowca i pasażerowie busa wyposażonego w pasy bezpieczeństwa MUSZĄ zapinać pasy. Pamiętajmy o tym – akurat w tym przypadku prawo zostało dobrze sformułowane, z myślą o naszym zdrowiu i życiu.