Słupek przy drodze – jak go rozszyfrować

Zna go każdy kierowca. Zna go każdy turysta. Ale nie każdy wie, że to nie jest element ozdobny drogi, a pełniący bardzo ważną funkcję słupek pikietażowy.

Słupek przy drodze

Dlaczego ten słupek ma tak ogromne znaczenie? Czy rzeczywiście jest prawdą, że może uratować komuś życie?

Tak, zwłaszcza gdy zdarzy się wypadek. Wtedy możemy być zdezorientowani, gdzie się znajdujemy, a przecież musimy zadzwonić po pomoc. Nie pamiętamy nazwy ostatniej mijanej miejscowości, nie ma w pobliżu tabliczki z nazwami miejscowości. Co zrobić? I tutaj z pomocą przychodzą nam słupki pikietażowe.

Dzwonimy na numer 112, a zgłaszającemu się operatorowi numeru alarmowego podajemy liczby znajdujące się na najbliższym słupku. To wystarczy, by przysłać do nas pomoc. Dzięki podanym liczbom służby ratunkowe wiedzą, gdzie się znajdujemy.

Prasa podała ostatnio przykład z Rzeszowa. Operator otrzymał zgłoszenie wypadku, w którym określono położenie jako: 8 słupek 223 km drogi krajowej nr 28. Nie podano miejscowości, ale to wystarczyło, by zlokalizować mężczyznę dzwoniącego po pomoc. Pomoc dotarła w dokładnie wskazane miejsce.

Liczby na słupku

Słupki rozmieszczone są na drogach co 100 m. Na każdym słupku zobaczymy dwie liczby, a na drogach krajowych i wojewódzkich trzy. Liczby w kolejności od góry do dołu oznaczają:

  • pierwsza – pokazuje numer drogi, na której się znajdujemy,
  • druga – określa kilometry drogi,
  • trzecia – określa setek metrów danego kilometra.