Uber, kolejny sposób na przewóz osób

W sierpniu w Polsce wystartowała firma Uber. Kontrowersyjna firma z równie kontrowersyjnym sposobem na przewóz osób. Nawet jeśli ktoś nigdy nie planował skorzystać z usług Ubera, z całą pewnością słyszał o jego problemach z prawem w większości krajów, w których się pojawił. Dlaczego ten nowatorski pomysł na transport wywołuje tyle emocji?

Tak to działa

Uber oferuje przewóz osób w oparciu o pojazdy osobowe, podobnie do korporacji taksówkowych. I tutaj słowo podobnie stanowi ogromną różnicę, różnicę którą widać w cenie, sposobie zamawiania transportu i osobach, które pracują dla Uber.

Pasażera z kierowcą kojarzy aplikacja na smartfony. To właśnie dzięki aplikacji możemy zamówić przejazd z miejsca, w którym się znajdujemy, do naszego celu podróży. Aplikacja na podstawie naszej lokalizacji proponuje szoferów znajdujących się w naszej okolicy i pojazdy określonego rodzaju, a nam pozostaje podjęcie decyzji, którym z nich odbędziemy kurs. Nigdzie nie dzwonimy, nie czekamy na żadnym postoju taxi.

System płatności również oparty jest na wymienionej aplikacji. Ceny są kalkulowane na podstawie danych z naszego smartfona – i jest to jedyny sposób pomiaru dystansu i czasu przejazdu (pojazdy Ubera nie posiadają jakichkolwiek urządzeń pomiarowych. Już w momencie zamawiania pojazdu możemy sprawdzić przewidywany koszt kursu. Rozliczenie przeprowadzane jest bezgotówkowo, co jest kolejną rewolucją, szczególnie w odniesieniu do tradycyjnych przejazdów taksówką.

Potencjał w działaniu Ubera widzą też inwestorzy angażujący środki w ten biznes. Firma w ostatnich miesiącach otrzymała od inwestorów wsparcie w postaci 1,2 mld dolarów.

Kierowca bez licencji

Kierowca pracujący dla Ubera nie musi posiadać licencji – to podstawowe założenie firmy. W wielu państwach te plany zostały pokrzyżowane głównie przez korporacje taksówkowe. Taksówkarze widząc zagrożenie w konkurencji, składali donosy na kierowców Ubera, którzy prowadzili działalność bez odpowiednich licencji. Lawina spraw sądowych pomogła zarówno rozreklamować ten radykalny sposób na przewóz osób, jednocześnie doprowadziła do wycofania się Ubera z kilku Państw. Czasem działalność Ubera dopuszczana jest na kilka miesięcy, po czym znowu jej legalność sprawdzana jest przez sąd – taka sytuacja ma np miejsce obecnie w Niemczech, gdzie władze nakazały całkowite wstrzymanie przewozów realizowanych przez kierowców Ubera, tłumacząc się troską o bezpieczeństwo pasażerów. Aktualnie Niemcy wycofali się ze swojej decyzji do czasu przeprowadzenia odpowiedniego postępowania.

Przyszłość transportu

W Polsce Uber działa tylko w Warszawie. Szczecin nadal musi opierać transport osobowy na korporacjach taxi i transporcie miejskim. Jeżeli konieczny będzie bus do Niemiec czy Holandii, również nie możemy polegać na aplikacji Uber. Czy chcemy Ubera w każdym mieście? Czy wolimy wynająć taxi lub busa z kierowcą? Jak powinna i jak będzie wyglądać transport w Polsce za kilka miesięcy lub kilka lat?…